Satır Atlayarak Toplama

Satır Atlayarak Toplama

 

Birinci satırdan başlayan;  N, 2N, 3N…. Olarak, yani N kadar satır atlayarak toplama

Birinci sütundan başlayan;  N, 2N, 3N…. olarak, yani N kadar sütun atlayarak toplama

Birinci satırdan başlayıp 1, 1+N, 1+(2N), 1+(3N) … olarak toplama

Birinci sutündan başlayıp 1, 1+N, 1+(2N), 1+(3N) … olarak toplama

Birinci satırdan başlamayan; x satırdan başlayıp N, 2N, 3N, olarak toplama

Birinci sütundan başlamayan; x sütundan başlayıp N, 2N, 3N, olarak toplama

Tek nolu satırların toplamı

Çift nolu satırların toplamı

Tek nolu sütunların toplamı

Çift nolu sütunların toplamı

Tek sayıların toplamı

Çift sayıların toplamı

Tek sayıların sayısı

Çift sayıların sayısı

En büyük  n sayının toplamı

En küçük n sayının toplamı

 

konularını içeren bir çalışma.

 

Örnek Dosya:

Satır-Sütun atlayarak Toplama Uygulamaları

satıragöreişlem

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

3 Responses

 1. aynur berat dedi ki:

  merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

 2. Ali dedi ki:

  Elinize koluna saglık emeginize tesekkur ederim.

 3. ADEM dedi ki:

  basit bir şekilde hallobileceğini düşündüğüm belli bir n,
  (aslında tam olarak haftanın günlerine ait verilerim var. bir şekilde aynı günlere ait (mesela pazartesi) verileri bir şekilde toplayabildim. ama ortalamalarını alamıyordum. tüm interneti alt üst ettim, günde 2-3 saatten 5 günümü verdim, neredeyse sıfırdan excel programı yazacak kadar vakit harcadığımı düşünmeme rağmen bulamadım.)
  … belli bir n kadar hücle atlayarak verilerin ortalamasını alabilmek için günler harcadım. Sizin verdiğiniz excel formülleri işime yaradı. dizi formülü ve topla.çarpım yöntemi arasında ne fark olduğunu, neden sonuçta hata aldığımı anlamamakla beraber dizi formülü kullanarak ortalama alabiliyorum.
  süpersiniz.

Bir yanıt yazın