SORTBY işlevi (Excel 365)

SORTBY işlevi (Excel 365)

SORTBY işlevi, bir aralığı veya diziyi başka bir aralık veya dizideki değerlere göre sıralamak için tasarlanmıştır. Sıralama bir veya birden çok sütuna göre yapılabilir.

SORT işlevi, bir aralığın veya dizinin içeriğini artan veya azalan düzende sıralar. Değerler bir veya daha fazla sütuna göre sıralanabilir. SORT, dinamik bir sonuç dizisi döndürür. SORTBY işlevi, bir aralığın veya dizinin içeriğini başka bir aralık veya dizideki değerlere göre sıralar.

SORTBY, Microsoft 365 ve Excel 2021 için Excel’de kullanılabilen altı yeni dinamik dizi işlevinden   biridir. Bunun sonucu, komşu hücrelere yayılan ve kaynak veriler değiştiğinde otomatik olarak güncellenen dinamik bir dizidir.

SORTBY işlevinin değişken sayıda argümanı vardır – ilk ikisi gereklidir ve diğeri isteğe bağlıdır:

SORTBY(array, by_array1, [sort_order1], [by_array2, sort_order2],…)Dizi (gerekli) – sıralanacak hücre aralığı veya değer dizisi.

By_array1 (gerekli) – sıralanacak aralık veya dizi.

Sort_order1 (isteğe bağlı) – sıralama düzeni:

1 veya atlandı (varsayılan) – artan

-1 – azalan

By_array2 / Sort_order2 , … (isteğe bağlı) – sıralama için kullanılacak ek dizi / düzen çiftleri.

Şu anda SIRALA işlevi yalnızca Microsoft 365 abonelikleri ve Excel 2021 ile kullanılabilir. Excel 2019, Excel 2016 ve önceki sürümlerde SORTBY işlevi kullanılamaz.

 

Dosya:

SORTBYişlevi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...