TABLE – TABLO

TABLO

Bir grup ilgili veriyi yönetmeyi ve analiz etmeyi kolaylaştırmak için, belirli bir Excel tablosuna dönüştürebiliriz (daha önce bir Excel listesi olarak bilinirdi). Tablo genellikle tablo olarak biçimlendirilmiş bir dizi çalışma sayfası satırı ve sütununda ilgili verileri içerir. Tablo özelliklerini kullanarak, tablo satırlarındaki ve sütunlarındaki verileri, çalışma sayfasındaki diğer satır ve sütunlardaki verilerden bağımsız olarak yönetebiliriz.

Tablonun içindeki verileri kullanarak sütunlara filtre uygulayabilir, toplamlar için satır ekleyebilir, hatta bir Özet Tablo raporu oluşturabiliriz.

Bir çalışma sayfasında birden çok liste kullanabilir. Paylaşılan bir çalışma kitabında liste oluşturulamaz. Liste oluşturmak isteniyorsa, önce çalışma kitabını paylaşın kullanımından çıkarmak gerekir.

Tablo dinamik bir yapıya sahiptir. Tablodaki her sütunun üstbilgi satırında Otomatik Filtre özelliği varsayılan olarak etkin durumdadır. Otomatik Filtre, verilerimize hızlı bir şekilde filtre uygulamamızı ve bunları sıralamamızı sağlar.

Yıldız işareti içeren satır, satır ekleme satırı olarak adlandırılır. Bu satıra bilgi girildiğinde, veriler otomatik olarak listeye eklenir ve listenin kenarlığı genişletilir.

 

table

Dosya:

Table-Tablo

 

 

 

 

 

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın