TYPE – TÜR, ERROR.TYPE – HATA.TİPİ İŞLEVLERİ

TYPE – TÜR, ERROR.TYPE – HATA.TİPİ İŞLEVLERİ

TYPE – TÜR işlevi

İşlev, değerin tipini verir. Başka bir işlevin davranışı belli bir hücredeki değerin tipine bağlı olduğu zaman TYPE – TÜR işlevi kullanılır. Bir hücrenin değer türünü döndüren bir bilgi fonksiyonudur.

Söz dizimi:

TYPE(value)

TÜR(değer)

Değer, Sayı, metin, mantıksal değer ve benzeri gibi herhangi Excel değeri olabilir.

TYPE – TÜR işlevinin sonucu:

Sayı – 1

Metin –  2

Mantıksal değer –  4

Hata değeri  – 16

Dizi – 64

TÜR işlevi, en çok BAĞIMSIZ.DEĞİŞKEN ve GİRDİ gibi, çeşitli tiplerde veri kabul eden işlevleri kullanırken yararlıdır. İşlevin veya formülün hangi tür veri verdiğini anlamak için TÜR işlevini kullanılır.

Hücrenin formül içerip içermediğini belirlemek için TYPE – TÜR işlevi kullanılmaz. Bu işlev yalnızca sonuçlanan veya görünen değerin türünü belirler. Değer formül içeren bir hücreye yapılan hücre başvurusuysa, bu işlev formülün sonuçlanan değerinin türünü verir.

ERROR.TYPE  – HATA.TİPİ

İşlev, Excel’in hata değerlerinden birine karşılık gelen bir sayıyı veya hata yoksa #YOK hatasını verir.

IF- EĞER fonksiyonunda ERROR.TYPE  – HATA.TİPİ‘ni

kullanarak hata tipini sınayabilir ve hata değeri yerine ileti gibi bir metin dizesi verebilir.

Söz dizimi

ERROR.TYPE(error_val)

HATA.TİPİ(hata_değer)

Hata_değer ,Tanımlayıcı sayısını bulmak istediğimiz hata değeridir. Hata_değer gerçek hata değeri olabileceği halde, genellikle sınamak istediğimiz bir formülü içeren bir hücreye başvuru da olabilir.

Dosya:

Tür-HataTipi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın