Oto Doldurma Veri Doğrulama

Oto Doldurma Veri Doğrulama

 

Örnek Dosya:

otodoldurmaVeridoğrulama

 

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

2 Responses

 1. Ömer BARAN dedi ki:

  Merhabalar Sayın Serdar!…
  Sitede, mevcut konu başlıkları dışında soru sorabileceğim bir alan göremedim ve sormak istediğim konuya en yakın olduğundan Veri Doğrulama Konusuna yazıyorum.
  Soru cevaplama gibi sisteminiz yoksa da kusura bakmayınız. Şayet cevap gönderebilirseniz çok sevinirim.
  Konu şudur;
  Veri doğrulama kaynağı listem excel belgesindeki sayfa isimleri. Buradan bir sayfa ismi seçtiğimde bu seçimin aynı zamanda köprü fonksiyonu içermesi mümkün müdür acaba?
  Yani ben listeden bir sayfa ismi seçmek ve seçim sonrasında da bu isme fareyle tıkladığımda ilgili sayfaya gitmek istiyorum.
  Makro işini pek bilemediğimden, yukarıdaki işlemi (veri doğrulama hücresinde köprü) excel’deki yerleşik fonksiyonlarla bunu yapmak mümkün müdür?
  Ben geçici çözüm olarak, veri doğrulama hücresine komşu hücreye;
  =KÖPRÜ(“[köprü formülü.xlsx]” &C1&”!”&B1)
  şeklinde bir formül ile (C1 veri doğrulama hücresi, B1 gitmek istediğim hücrenin adresi) işimi şimdilik görüyorum.
  Yukarıda da belirttiğim gibi bu köprü işlevini makrosuz olarak veri doğrulama hücresinde yapabilir miyim acaba?
  Eğer soru cevaplama sisteminiz yoksa bir kez özür diliyorum.
  Olumlu veya olumsuz, belirttiğim e-posta adresine dönüş yapmanız ricasıyla iyi günler, huzurlu bir emeklilik hayatı dilerim.
  İnşallah ben de bu ay sonu aynı durumda (emekli) olacağım. Sağlıcakla kalınız.
  Ömer BARAN

 2. harun dedi ki:

  Merhaba Serdar Bey,
  Öncelikle siteniz ve paylaştığınız bilgiler çok faydalı, paylaşımlarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.
  Oto doldurma veri dorulama ile ilgili örnek çalışma tam istediğim şeyi yapıyor ancak ben kendi dosyama uyarlayamadım. benim dosyada format biraz farklı. örnek dosya paylaşamıyorum, soru cevap kısmından da paylaşamadım. uyarlama konusunda yardımcı olabilirseniz dosyayı pylaşmak isterim.
  Hayırlı günler.
  Harun

Bir cevap yazın