VLOOKUP – DÜŞEYARA

VLOOKUP – DÜŞEYARA

Bir tablonun en soldaki sütununda belirli bir değeri arar ve belirtilen tablodaki sütundan aynı satır değerini verir. Karşılaştırma değerleri bulunulması istenilen verinin solundaki sütundaysa, YATAYARA fonksiyonu yerine DÜŞEYARA fonksiyonunu kullanılır.

DÜŞEYARA’da “Dikey” anlamına gelir.

Sözdizimi:

=VLOOKUP(lookup_value;table_array;col_index_num;range_lookup)

=DÜŞEYARA(bakılan_değer,tablo_dizisi,sütun_indis_sayısı,aralık_bak)

Bakılan_değer:   dizinin ilk sütununda bulunacak değerdir. Bakılan_değer bir değer, başvuru veya metin dizesi olabilir.

Tablo_dizisi:  içinde verinin aranacağı bilgi tablosudur. Bir aralık başvurusu veya Veritabanı veya Liste gibi bir aralık adı kullanılır.

Aralık_bak: DOĞRU’ysa, tablo_dizisinin ilk sütunundaki değerler artan şekilde sıralanmalıdır: …, -2, -1, 0, 1, 2, … , A-Z, YANLIŞ, DOĞRU; aksi halde DÜŞEYARA doğru değeri vermeyebilir. Aralık_bak YANLIŞ’sa, tablo_dizisinin sıralanması gerekmez.

• Veri menüsünde Sırala komutunu seçip Artan’ı seçerek değerleri artan şekilde sıralanabilir.

• Tablo_dizisinin ilk sütunundaki değerler metin, sayı veya mantıksal değerler olabilir.

• Büyük-küçük harf ayrımı yoktur.

Sütun_indis_sayısı:  içinden uyan değerin verilmesi gereken tablo_dizisindeki sütun sayısıdır. Sütun_indis_sayısı 1, tablo_dizisindeki ilk sütunun değerini verir; sütun_indis_sayısı tablo_dizisindeki ikinci sütunun değerini verir ve böyle devam eder. Sütun_indis_sayısı 1’den küçükse, DÜŞEYARA fonksiyonu #DEĞER! hata değerini verir; sütun_indis_sayısı, tablo_dizisindeki sütunların sayısından büyükse, DÜŞEYARA fonksiyonu #BAŞV! hata değerini verir.

Aralık_bak   DÜŞEYARA fonksiyonunun tam uyanı mı yoksa yaklaşık olarak uyanı mı bulunması istenleni belirleyen mantıksal bir değerdir. DOĞRU’ysa veya belirtilmemişse, yaklaşık bir uyan verilir; başka bir deyişle, tam bir uyan bulunamazsa, bakılan_değerden küçük olan sonraki en büyük değer verilir. YANLIŞ’sa, YATAYARA fonksiyonu tam bir uyanı bulacaktır. Tam uyan bir değer bulunamazsa, #YOK hata değeri verilir.

Uyarılar:

• DÜŞEYARA fonksiyonu bakılan_değeri bulamazsa ve aralık_bak DOĞRU’ysa, bakılan_değerden küçük veya eşit olan en büyük değeri kullanır.

• Bakılan_değer, tablo_dizisinin ilk m sütunundaki en küçük değerden daha küçükse, DÜŞEYARA fonksiyonu #YOK hata değerini verir.

• DÜŞEYARA fonksiyonu bakılan_değeri bulamazsa ve aralık_bak YANLIŞ’sa, DÜŞEYARA fonksiyonu #YOK hata değerini verir.

 

Kaynak:Excel Yardım

 

Örnek Dosya:

Vlookup-Düşeyara

 

.

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın