XLOOKUP işlevi Excel 365

XLOOKUP işlevi  Excel 365

XLOOKUP işlevi, VLOOKUP/HLOOKUP / LOOKUP/ INDEX/MATCH işlevlerinin yerini alan Excel 365 ile gelen bir işlevdir. Hatta kend içersinde IFERROR işlevini de barındırmaktadır.

XLOOKUP, dikey ve yatay olarak, sola ve yukarı bakabilir. Birden çok kriterle arama yapabilir. Bir değer değil, tüm bir sütun veya veri satırını döndürebilir. Microsoft’un 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, sonunda VLOOKUP’ın birçok sinir bozucu hatasının ve zayıflığının üstesinden gelen sağlam bir işlev tasarlamayı başardılar.

XLOOKUP işlevi, yalnızca Microsoft 365 için Excel, Excel 2021 ve Web için Excel’de kullanılabilir.

XLOOKUP işlevinin sözdizimi aşağıdaki gibidir:

XLOOKUP(arama_değeri, arama_dizisi, dönüş_dizisi, [if_not_found], [match_mode], [arama_modu])

İlk 3 bağımsız değişken gereklidir ve son üçü isteğe bağlıdır.

Lookup_value – aranacak değer.

Lookup_array – aranacak aralık veya dizi.

Return_array – değerlerin döndürüleceği aralık veya dizi.

If_not_found [isteğe bağlı] – eşleşme bulunamazsa döndürülecek değer. Atlanırsa, bir #YOK hatası döndürülür.

Match_mode [isteğe bağlı] – gerçekleştirilecek eşleşme türü:

  0 veya atlanırsa (varsayılan) – tam eşleşme. Bulunamazsa, #N/A – #YOK hatası döndürülür.

-1 – tam eşleşme veya bir sonraki daha küçük. Tam bir eşleşme bulunamazsa, bir sonraki daha küçük değer döndürülür.

 1 – tam eşleşme veya daha büyük. Tam bir eşleşme bulunamazsa, bir sonraki daha büyük değer döndürülür.

 2 – joker karakter eşleşmesi.

Search_mode [isteğe bağlı] – arama yönü:

 1 veya atlanırsa (varsayılan) – ilkten sonuncuya doğru arama yapmak için.

-1 – sondan başa doğru ters sırada arama yapmak için.

 2 – artan şekilde sıralanmış veriler üzerinde ikili arama.

-2 – azalan sıralanmış veriler üzerinde ikili arama.

Microsoft’a göre, ileri düzey kullanıcılar için ikili arama dahildir. Sıralanmış bir dizi içindeki bir arama değerinin konumunu dizinin orta elemanı ile karşılaştırarak bulan özel bir algoritmadır. İkili arama, normal aramadan çok daha hızlıdır ancak yalnızca sıralanmış veriler üzerinde doğru şekilde çalışır.

 

Dosya:

xlookupişlevi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...