XMATCH işlevi

XMATCH  işlevi

Excel 365’te, MATCH yerini almak için XMATCH eklendi . XMATCH işlevi, yalnızca Microsoft 365 için Excel ve Excel 2021’de mevcuttur. Excel 2019, Excel 2016 ve önceki sürümlerde bu işlev desteklenmez.

Kısaca, XMATCH işlevi MATCH ile aynı olmakla birlikte daha birkaç özellikle desteklenmiştir.

XMATCH işlevi MATCH işlevi gibi hem dikey hem de yatay dizilerde arama yapabilir. Tam, yaklaşık ve kısmi eşleşmeleri bulabilir. yeni bir özellik olarak,İlkten sona veya sondan başa arama yapabilir.

XMATCH işlevi, bir dizideki veya hücre aralığındaki bir değerin göreli konumunu döndürür.

Sözdizimi:

XMATCH(lookup_value, lookup_array, [match_mode], [search_mode])

lookup_value -Aranan_değer (gerekli)

Lookup_array (gerekli) – aranacak hücre dizisi veya aralığı.

Match_mode (isteğe bağlı) – hangi eşleme türünün kullanılacağını belirtir:

0 veya atlanımış (varsayılan) – tam eşleşme

-1 – tam eşleşme veya sonraki en küçük değer

1 – tam eşleşme veya bir sonraki en büyük değer

2 – joker karakter eşleşmesi (*, ?)

Search_mode (isteğe bağlı) – arama yönünü ve algoritmayı belirtir:

1 veya atlanmış (varsayılan) – ilkten sonuncuya doğru arama yapar.

-1 – sondan başa ters sırada arama yapar.

2 – artan ikili arama. Arama_dizisinin artan düzende sıralanmasını gerektirir.

-2 – azalan ikili arama. Arama_dizisinin azalan düzende sıralanmasını gerektirir .

İkili arama, sıralanmış dizilerde verimli şekilde çalışan daha hızlı bir algoritmadır.

 

Dosya:

XMATCH işlevi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...