PRATİK OLARAK RENKLERLE HESAPLAMA

PRATİK OLARAK RENKLERLE HESAPLAMA

Excel’de renklerle matematiksel işlem yapılmasına ilişkin yerleşik işlevlere henüz yer verilmemiştir. Yani hücrelerin dolgu renklerine veya içerdiği karakterlerin renklerine göre; toplama, sayma, ortalama, minimum, maksimum gibi işlemleri yapmak için yerleşik fonksiyonlar yok.

Bunları yapmak için UDF (User Defined Function) – KTF (Kullanıcı Tanımlı Fonksion) lar yazmak gerekir. Burada konuyu en basit ve pratik bir şekilde bir KTF ile birlikte Excelin yerleşik fonksiyonları kullanılarak çözümler üretilmeye çalışılmıştır.

  1. Renk indeksini bulmak için KTF yazılmıştır.
  2. Yardımcı sütun kullanılmıştır.

Not:Bazı formüller dizi formülüdür. Formül, CTRL+ÜST KARAKTER+ENTER (CTRL+SHIFT+ENTER) tuşlarına aynı anda basılarak girilir.

Diğer taraftan, Conditional Formatting – Koşullu Biçimlendirme ile yapılmış renklendirmeler için bu KTF çalışmaz.

Conditional Formatting – Koşullu Biçimlendirme ile yapılan renklendirmeler konusu zahmetli bir konu olduğundan şimdilik oraya girmiyorum. Ancak, yinede pratik çözüm için koşullar formüllerde kullanılarak çözüm üretmeyi öneriyorum.

 

Dosya:

renklerlepratikhesaplama

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın