PRATİK OLARAK RENKLERLE HESAPLAMA

PRATİK OLARAK RENKLERLE HESAPLAMA

Excel’de renklerle matematiksel işlem yapılmasına ilişkin yerleşik işlevlere henüz yer verilmemiştir. Yani hücrelerin dolgu renklerine veya içerdiği karakterlerin renklerine göre; toplama, sayma, ortalama, minimum, maksimum gibi işlemleri yapmak için yerleşik fonksiyonlar yok.

Bunları yapmak için UDF (User Defined Function) – KTF (Kullanıcı Tanımlı Fonksion) lar yazmak gerekir. Burada konuyu en basit ve pratik bir şekilde bir KTF ile birlikte Excelin yerleşik fonksiyonları kullanılarak çözümler üretilmeye çalışılmıştır.

  1. Renk indeksini bulmak için KTF yazılmıştır.
  2. Yardımcı sütun kullanılmıştır.

Not:Bazı formüller dizi formülüdür. Formül, CTRL+ÜST KARAKTER+ENTER (CTRL+SHIFT+ENTER) tuşlarına aynı anda basılarak girilir.

Diğer taraftan, Conditional Formatting – Koşullu Biçimlendirme ile yapılmış renklendirmeler için bu KTF çalışmaz.

Conditional Formatting – Koşullu Biçimlendirme ile yapılan renklendirmeler konusu zahmetli bir konu olduğundan şimdilik oraya girmiyorum. Ancak, yinede pratik çözüm için koşullar formüllerde kullanılarak çözüm üretmeyi öneriyorum.

 

Dosya:

renklerlepratikhesaplama

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>